Vücudumuz Ne İster? Beslenemiyor, Zehirleniyoruz! Evet, yanlış duymadınız, zehirleniyoruz…

Önce şu iki soru ile başlayalım.

Siz de bu makaleyi okumaya başlamadan önce bu soruları kendinize sorun lütfen!

Hadi başlayalım!

 • Muhteşem bir yaratılışımız varken neden bu kadar çok sağlık problemi yaşıyoruz?
 • Muhteşem yaratılış, ihtişamını sergilemek için ihtiyaç duyduğu ham maddeden yoksun olabilir mi ?

Vücudumuz temel görevlerini yerine getirebilmek için mineral, vitamin, gerekli aminoasitler ve iz elementler gibi birçok ham maddeye ihtiyaç duyar.

Kendi üretemediği bu ham maddeleri dışarıdan besinlerden alır.

Peki, bu besinler bahsettiğimiz bu ham maddeleri yeterince içeriyor mu?

Meyve ve sebzelerin vitamin ve mineral değerlerini inceleyen araştırmalar maalesef bu değerlerde ciddi kayıplar olduğunu gösteriyor.

Gerekli ham maddeyi yeterince alamayan vücut ise her geçen gün yıpranıyor, güçsüzleşiyor ve hastalanıyor.

Gelin Temel Problemlere Bir Göz Atalım!

 • Vücudumuz hücresel boyutta enerji üretirken serbest radikaller dediğimiz yıkıcı yan ürünler açığa çıkar.

Nefes aldığınız her saniye vücutta belli bir oranda radikal oluşmaktadır.

Hava kirliliği, radyasyon, zararlı uv ışınları, aşırı gıda tüketimi, stres vb. çevresel faktörler bu radikallerin vücudumuzda artmasına sebep olurlar.

Vücudumuzda yeterli antioksidan olmadığı durumda bu radikaller hücrelere saldırır ve hücre hasarı meydana gelir.

Hücre bu hasarı telafi edemezse mutasyon başlar ve sonuç kanserdir.

 • Tüm yaşam alanlarımızda sürekli olarak zararlı kimyasallara ve elektromanyetik kirliliğe maruz kalıyoruz.
 • Sağlıklı bir yaşam için çok önemli olan su tüketimimiz maalesef yetersizken üstüne üstlük zararlı olduğu ortaya konmuş plastik şişelerde stoklanan suyu tüketiyoruz.

 • Doğal hayvansal gübreleme yöntemleri ile zenginleştirilmiş topraklarda geleneksel tohumlar ile yapılan doğal tarım, özellikle son 50 yıl içerisinde oransal olarak oldukça azalmıştır.
 • Endüstriyel hayvancılığın yaygınlaşması sonucu meralarda serbest olarak yeşillik yiyerek beslenen hayvan sayısı oldukça azalmıştır.
 • Göç sonucu büyük şehirlerde yaşayan nüfusun artması nedeniyle gıdaların taşınma, depolanma ve saklanma süreleri uzamıştır.
 • Birçok tarım ürünü henüz tam olarak olgunlaşmadan toplanıp nakledilmekte ve çeşitli kimyasallar kullanılarak depolanmaktadır.
 • Artan talebi karşılamak üzere normal büyüme sürelerine müdahale edilerek hızlı bir şekilde doğal olmayan yöntemlerle büyütülen besin kaynakları tüketime sunulmaktadır.

 • Modern tarıma geçilmesiyle birlikte haşerelerle ve ayrık otlarıyla mücadelede kullanılan kimyasal ilaçlar toprakta yaşayan ve verimliliğini sağlayan çok sayıdaki canlının yok olmasını ve toprağın fakirleşmesine neden olurken, sağlığımızı da tehdit ediyor.
 • İçerisinde besin değeri olmayan ancak ciddi derecede zararlı katkı maddeleri içeren işlenmiş gıda tüketimi ciddi oranda hayatımıza girmiş durumdadır.
 • Özellikle arsenik ve civa gibi ağır metallerin varlığından dolayı balık tüketimi konusunda ciddi sıkıntılar oluşmaktadır.

Özetlersek:

Tükettiğimiz gıdalarda bulunması gereken vitamin, mineral, antioksidanlar ve Omega – 3 gibi sağlığımız için elzem olan mikro-besinler, maalesef yeterli düzeyde bulunmamaktadır.

Bu mikro-besin eksiklikleri, kronik dönemde bir çok hastalık açısından risk oluşturmakta ve toplumda hızla artan hastalıkların önemli bir kısmında da rol oynamaktadır.

Çözüm ise elbette doğru ve bilinçli beslenmekten geçmektedir.

Bol su tüketimi, düzenli uyku, stres yönetimi, sakin bir hayat, günlük egzersiz, besin takviyesi kullanımı, teknolojiyle araya mesafe koyma ve sosyalleşme gibi faktörleri de doğru beslenmeye eklemek gerekir.

Sonuç çok daha olumlu, yaşam kaliteniz çok daha tatmin edici olacaktır.

Sizin Doğru Beslenmenize.

——————————–

* Dr. Mustafa COŞKUNSU’ya katkılarından dolayı teşekkür eder, bu vesileyle harika paylaşımlar yaptığı Facebook sitesini mutlaka takip etmenizi tavsiye ederiz.
Vücudumuz Ne İster? Beslenemiyor, Zehirleniyoruz!
Etiketlendi:                             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Healthy Brain
Sağlıklı Bir Beynin Yapı Taşları

Sağlıklı Bir Beynin Yapı Taşları isimli makalemizde yine harika bilgiler var... Hiç vakit kaybetmeden başlayalım! Yaşam tarzının, zihinsel gerileme üzerinde...

Kapat