Yine çok tartışılan bir konu ile karşınızdayız! Depresyona karşı Omega-3 konulu yazımıza hoş geldiniz…

Ne yazık ki günlük hayatın koşturmacasında ruh sağlımızı bozacak birçok soruna maruz kalıyoruz.

Ve bazen hayata sımsıkı tutunmak yerine ufak ufak vazgeçişlerimiz başlıyor ve finalde depresyonla tanışmış oluyoruz.

Peki depresyona karşı neler yapılabilir?

Elbette pek çok şey.

Ancak biz bunlardan sadece birini ele alacak ve bilimsel bazı çalışmalar eşliğinde Omega-3 ile ile depresyon arasındaki ilişkiye odaklanacağız…

Hadi başlayalım.

✔ Depresyona karşı destek sağlayan takviyeler içerisinde en önemlilerden birisi de şüphesiz OMEGA 3’tür.

Klinik araştırmalar, farklı ilaç tedavilerine rağmen semptomları hafiflemeyen hastalarda bile depresyona karşı OMEGA 3 takviyesi kullanmanın son derece olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.

Ve şunu en baştan (altını çizerek) söylemeliyiz ki, OMEGA-3 bir besin takviyesidir ve ASLA ilaç yerine kullanılamaz.

Eğer bir hastalığınız varsa doğru tedavi ve miktarlar için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

✔ Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, OMEGA-3 yağ asitleri sinir hücrelerinin sağlıklı bir hücre zarına sahip olmasını desteklemektedir.

Ayrıca Omega-3 enflamasyonun yani iltihaplanmanın giderilmesine ve bağırsak geçirgenliğinin düzenlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Tabii ki sağlıklı hücre zarı ve sağlıklı bağırsaklar, sağlıklı ruhsal durum anlamına geliyor ki, bu da depresyona karşı OMEGA-3 alımının önemini artırıyor.

depresyon ve omega 3

Bir kaç araştırmadan* bahsederek devam edelim:

Harvard Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya* majör depresyon teşhisi konmuş 155 hasta katıldı.

Çalışma başlar başlamaz hastaların bir kısmına OMEGA-3 takviyesi, geri kalanlarına ise plasebo verildi.

Ve 8 (sekiz) hafta sonunda depresyona karşı OMEGA-3 takviyesi verilen grubun ruhsal durumlarında önemli oranda düzelme olduğu gözlendi.

Dr. Barry Sears * OMEGA-3 üstüne yaptığı kapsamlı klinik araştırmalarla tanınıyor.

Sears, The ‘Omega Zone’ adlı kitabında, OMEGA-3 yağ asitleri açısından son derece zengin bir kaynak olan soğuk su balıklarını bol miktarda tüketen Eskimolar arasında depresyon vakasına neredeyse hiç rastlanmadığını yazıyor.

kyani sunset omega 3

Hem de depresyon belirtilerini tetiklediği bilinen güneş ışığının azlığına rağmen!

Aynı zamanda son yüz yılda giderek azalan OMEGA-3 tüketimi ile psikolojik hastalıkların artışı arasında belirgin bir ilişki olduğuna da dikkat çekiyor.

✔Peki depresyona karşı OMEGA-3 takviyesi almaya başladıktan ne kadar süre sonra depresyon belirtilerinde bir azalma görebilirsiniz?

Depresyondan Alzheimer’a kadar birçok hastalığın tedavisinde yüksek konsantrasyonlarda OMEGA-3 takviyesi kullanan Sears, bu süre her hastada farklı olsa da, YAKLAŞIK 3 HAFTA SONRA olumlu etkilerin gözlenmeye başladığını belirtiyor.

✔Modern çağın önemli problemlerinden biri de ANKSİYETE bozukluğudur.

Bunun en önemli nedeni kaygılanmanın, endişelenmenin normal olarak algılanmasıdır.

Ancak bunun dozajının arttığı durumlarda, artık normal algılanmaması gerekmektedir.

depresyona karşı kyani sunset omega-3

Klinik araştırmalar,* yeterli OMEGA-3 alımının ANKSİYETE bozukluğunda da destek verici bir etkisi olduğunu gösteriyor.

✔2015 yılında NATURE COMMUNICATIONS‘da bir çalışma* yayınlandı.

Bu çalışmanın hedef grubu, şizofreni gibi ciddi hastalıklardan muzdarip olan ve ilaç tedavisinin ciddi yan etkilerinin görüldüğü gençlerdi.

Hepsi risk grubunda bulunan 13-25 yaşları arasındaki 81 kişiyi kapsayan araştırma için bir gruba OMEGA-3 yağ asidi takviyesi, diğer gruba ise plasebo verildi.

12 (On iki) ay devam eden araştırma sonunda, OMEGA-3 takviyesinin soruna pozitif yönde önemli katkılar sağladığı gözlemlendi. (https://www.nature.com/articles/ncomms8934) *

✔ FİNLANDİYA’DA yapılan bir başka bir çalışmada ise, * OMEGA-3 alımının depresyon ve intihar olaylarının azalmasında da etkili olduğu gözlenmiştir.

Bu çalışmada depresyon belirtileri ve intihar eğilimleri olan 1767 Finli incelenmiş ve bunlardan haftada en az iki kez OMEGA-3 alanlarda depresyon riskinin %37, intihar eğiliminin ise %43 oranında azaldığı görülmüştür.

(https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/481760) ve (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11343534) *

✔ JAPONYA’DA 17 yıl boyunca 265.000 kişinin incelendiği geniş çaplı bir araştırmanın sonucuna göre* her gün balık yağı tüketen insanlarda hiçbir intihar vakasına rastlanmamıştır (Tanscanen, A., 2001. Fish consuption, depression, and suicidatily in a general population, Archives of General Psychiatry, vol. 58, pp 512-513) *

⛔ Sonuç olarak, ruhsal sağlığımızı desteklemenin EN KOLAY ve EN GÜVENLİ yollarından birisi, vücudumuza yeterli OMEGA-3 alabilmektir.

Peki, Omega-3’ün depresyona karşı bizi desteklediğini araştırmalardan öğrendiğimize göre, vücut için yeterli Omega-3’ü nereden temin edebiliriz?

Bu sorunun cevabı için hemen aşağıdaki görsele göz atmanızı rica edeceğim.

omega_3_foods

Resimde gördüğünüz besinler yeterli Omega-3 alabilmeniz için gerekli olanlardır.

Ancak bu resimde görülen besinlerden özellikle hayvansal kaynaklı olanların vücut için daha faydalı olduğunu da bizzat uzmanlar ifade etmektedirler. 

Ayrıca, günümüz dünyasında her gün bu besinleri düzenli olarak tüketmek ve doğallarını bulmak da ayrı bir zorluk kaynağıdır.

Bu sebeple, plaktonlarla beslenen soğuk deniz balıklarından elde edilen Omega-3 besin takviyelerini kullanmak da bir başka ve en kolay alternatiflerden birisi olabilir.

Bu noktada sizlere tavsiyemiz, Dünya gıda standartlarının en yüksek olduğu Japonya’da 2015 yılının EN İYİSİ SEÇİLEN Kyani Sunset Omega 3‘üdür.

Kyani Sunset’i aşağıdaki resme tıklayarak çok daha detaylı inceleyebilir ve sipariş edebilirsiniz.

kyani sunset omega-3

Ayrıca, Omega 3 Kullanmanız İçin 11 Bilimsel Sebep ve Omega 3 Kilo Aldırır mı? makalelerimizi de keyifle okuyacağınızdan ve şu ana kadar hiç duymadığınız bilgileri öğreneceğinizden eminiz…

Wellness Kalın.

ÖNEMLİ UYARI:

* Kaynakçası verilen raporların/çalışmaların içerisinde yazan “tüm hususlar” ilgili doktor ya da araştırmacının fikirleri, çalışmaları ya da araştırma bulgularıdır. Dolayısıyla, söz konusu raporlarda geçen ifadeler tamamıyla bu insanları bağlar.

Tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayın. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde, kuru ve güneş ışınlarından korunmalı şekilde saklayınız. İLAÇ DEĞİLDİR. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaz. 

wellnesskyaniteam.com’ da tanıtılan ürünlerin hiçbiri mevzuat gereğince İnternet’ten satışı mümkün olmayan tıbbi cihazlar veya ilaç niteliği taşımamaktadır. Sitede ilgili yasal mevzuat düzenlemeleri gereğince bitkisel destek ürünleriyle ilgili endikasyon veya hastalık adı belirtilerek sağlık beyanı ve tanıtım yapılmamaktadır.

Depresyona Karşı Omega-3
Etiketlendi:                                     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı? Belki de son zamanlarda en çok aldığım soruların başında geliyor! Peki ama gerçekten Omega 3 ve...

Kapat